گاهی افرادی که تازه شروع به یادگیری برنامه نویسی می کنند دچار سردرگمی می شوند. در این پست سعی دارم نکاتی را برای این عزیزان بنویسم تا کمی از وضعیت سردرگمی خارج بشوند. این نکات را براساس تجربه شخصی بیان می کنم و هدف اینست که راه برای علاقمندان به یادگیری برنامه نویسی هموارتر شود.

انتخاب هدف واضح و روشن

قبل از شروع به یادگیری برنامه نویسی باید هدف خود را مشخص کنید و به این سوال پاسخ دهید که "چرا می خواهم برنامه نویسی یاد بگیرم؟". جواب به این سوال مسیر یادگیری شما را واضح تر خواهد کرد.

آشنایی با کامپیوتر و اجزای آن

در ابتدای یادگیری توصیه می شود کمی درباره کارکرد کامپیوتر و اجزای داخلی آن مانند پردازنده، حافظه اصلی، حافظه جانبی، پردازنده گرافیکی و نحوی کارکرد این اجزا و نحوه ی تعامل آنها تحقیق کنید تا درک خوبی از کامپیوتر داشته باشید. منظور یک درک کلی است ونیازی به فهم جزییات در این مرحله از یادگیری نیست.

زبان انگلیسی

داشتن مهارت در زبان انگلیسی برای یادگیری و پیشرفت در برنامه نویسی و توسعه نرم افزار بسیار ضروری است. چون منابع و مستندات آموزشی به روز و کامل معمولا به زبان انگلیسی هستند. در ابتدای یاد گیری مهارت خواندن و درک مطلب می تواند کافی باشد. توصیه می شود از ابتدای یادگیری با کتاب ها و منابع زبان انگلیسی و به روز شروع کنید.

انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب

انتخاب زبان برنامه نویسی برای شروع ممکن است برای بعضی افراد چالش برانگیز باشد. امروزه زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد و با گذر زمان زیادتر هم خواهند شد. این زبان ها از نظر اهداف طراحی، ویژگی های فنی و محبوبیت بسیار متنوع هستند. برای انتخاب زبان برنامه نویسی باید این نکته را در نظر داشته باشید که ساختارهای زبان های برنامه نویسی تفریبا مشابه هم هستند و اگر یک زبان برنامه نویسی را خوب یاد بگیرید به راحتی می توانید دیگر زبان ها را نیز یاد بگیرید. برای شروع یادگیری توصیه می شود در ابتدا با یک زبان محبوب، مناسب با هدف، آسانتر برای یادگیری و دارای منابع آموزشی خوب شروع به یادگیری کنید.
این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که زبان های برنامه نویسی فقط ابزارهایی برای توسعه نرم افزار هستند که متناسب با هدف و نوع نرم افزار باید انتخاب شوند و نباید در انتخاب و یا رد یک زبان برنامه نویسی دچار تعصب شد.

بیشتر برنامه نویسی کنید

برای یاد گیری برنامه نویسی فقط به مطالعه، فیلم دیدن و یادداشت برداری اکتفا نکنید و سعی کنید بیشترین زمان را برای برنامه نویسی با کامپیوتر صرف کنید. هرچه بیشتر برنامه نویسی کنید کیفیت یادگیری شما بیشتر خواهد شد. با جستجو در اینترنت مثال ها و تمرین های برنامه نویسی بیشتری را می توانید پیدا کنید.

مطالعه طراحی الگوریتم

به روند حل مساله به توسط نرم افزار الگوریتم می گویندو به طور کلی می توان گفت  توسعه نرم افزارها این طوراست که در ابتدا  حل مساله به صورت یک الگوریتم تعریف می شود و سپس توسط یک زبان برنامه نویسی پیاده سازی و اجرا می شود. در اهمیت مطالعه و طراحی الگوریتم ها می توان به نقل قولی از“دونالد کنوت“ یکی از دانشمندان بزرگ علوم کامپیوتر اشاره کرد که می‌گوید: علم کامپیوتر چیزی جز مطالعه‌ی الگوریتم‌ها نیست. پس به برنامه نویسان تازه کار توصیه می شود پس از یادگیری یک زبان برنامه نویسی به مطالعه در زمینه طراحی الگوریتم بپردازد.

کارکردن با پایگاه داده را یاد بگیرید

پایگاه داده، سیستمی نرم افزاری است که مجموعه اطلاعاتی را بصورت سازماندهی شده، منظم و مرتب نگه داری و مدریت می کند. به طور کلی پایگاه داده دسترسی، ذخیره و بازیابی اطلاعات را برای نرم افزار ساده تر و منظم تر می کند و اکثر نرم افزارهای کاربردی به تعامل با دیتابیس نیاز دارند. پس یاد گرفتن کارکردن با پایگاه داده برای هر برنامه نویسی لازم است.

برنامه های کاربردی کوچک بنویسید

برای افزایش مهارت برنامه نویسی خود سعی کنید پروژه های کاربردی کوچکی برای خود تعریف کرده و قدم به قدم آنها را پیاده سازی کنید. این نکته به یاد داشته باشید که یادگیری برنامه نویسی با انجام پروژه های واقعی کامل می شود.

تمیز و خوانا برنامه نویسی کنید

نکاتی و روش هایی وجود دارند که باعث می شوند برنامه های نوشته شده تمیزتر و خواناتر شوند و یک برنامه نویس حرفه ای باید طوری برنامه نویسی کند که دیگر برنامه نویسان به راحتی بتوانند کد های او را بخوانند و درک کنند. سعی کنید روش های برنامه نویسی تمیز را از ابتدا یاد بگیرید و به کار ببندید.

سوال کنید

اگر به مشکلی برخوردید و نتوانستید با دانش خودتان آن را حل کنید بدون ترس آن را از افراد متخصص و حرفه ای سوال کنید. برای دسترسی به افراد متخصص می توانید از سایت ها و انجمن های اینترنتی پرسش و پاسخ استفاده کنید. با جستجو در وب میتوانید با تعداد زیادی از این سایت ها آشنا شوید. فهرست زیر شامل تعدادی از این سایت هاست.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شود. اگر شما هم نکته یا تجربه ای در زمینه یادگیری برنامه نویسی کامپیوتری دارید حتما در قسمت نظرات بنویسید.