زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت از محبوب ترین و پراستفاده ترین زبان های برنامه نویسی است. لایبرری ها و فریم ورک های بسیار زیادی برای توسعه برنامه های سمت سرور(Server Side, Back End) و سمت کاربر(Client Side, Front End) به این زبان نوشته شده است. در این مطلب قصد دارم به معرفی فریم ورک VueJS (با تلفظ ویو جِی اِس) که ابزاری برای طراحی برنامه های تک صفحه ای (SPA: Single Page Application) است بپردازم.

توسعه برنامه تک صفحه ای (SPA)
برنامه تک صفحه ای را به طور مختصر می توان اینگونه تعریف کرد : برنامه ای است که رابط کاربری با تمام نیاز های کاربر فقط  شامل یک صفحه وب است و نیازی به بارگذاری صفحه جدید نیست و تمام اطلاعات دریافتی و ارسالی کاربر به سرور از طریق تکنولوژی AJAX در پس زمینه انجام می شود. مانند وبسایت های Gmail و Outlook.
برای توسعه برنامه های تک صفحه ای ابزار های زیادی توسعه داده شده است. و وقتی حرف توسعه برنامه تک صفحه ای به میان می آید نام فریم ورک های زیادی مانند Angular، React، VueJS و EmberJs و ... مطرح می شود به طوری که انتخاب یکی از آنها چالش برانگیز است.
به طور کلی درباره کارکرد این فریم ورک ها باید گفت ابزار هایی هستند که پیچیدگی‌های تولید رابط کاربری را پشت لایه‌ ای از کدهای قابل درک و آسان مخفی می‌کنند و روند تولید برنامه را سریعتر می کنند.

VueJS
در بین فریم ورک های مطرح شده برای برنامه های تک صفحه ای React، Angular و VueJS محبوبترین هستند. فریم ورک VueJS برخلاف React و Angular هم سابقه کمی دارد و هم حامی بزرگی مانند فیسبوک و گوگل ندارد اما توانسته است توجه برنامه نویسان زیادی را به خود جلب کند. برای فهمیدن دلیل این محبوبیت باید ویژگی های این فریم ورک بررسی کرد.

ویژگی های فریم ورک VueJS
اولین ویژگی که باید بیان کرد ساده بودن این فریم ورک است که باعث یادگیری آسان و سریع می شود. ویژگی خوب دوم این فریم ورک مستندات خوب و شفافی است که برای برنامه نویسان ارائه کرده است. ویژگی بعدی کم حجم بودن این فریم ورک است که باعث سریعتر شدن بارگذاری صفحه می شود. به طوری که نسخه 2.4.2 در حالت فشرده فقط 20.9 کیلوبایت حجم دارد. کارایی بالاتر نسبت به دیگر فریم ورک های مشابه هم یکی دیگر از ویژگی های خوب این فریم ورک است. از دیگر ویژگی های این فریم ورک می توان به بایندینگ دوطرفه داده ها، ابزاراهای های توسعه (ابزارهایی مانند Vuex، Vue CLI و devtools) و پلاگین های کاربردی نوشته شده برای این فریم ورک اشاره کرد.

انتخاب فریم ورک
اگر معیار شما برای یاد گیری بازار کار داخل کشور است بهتر است سراغ فریم ورک های React یا Angular بروید. اما اگر دوست دارید تکنولوژی های جدید را امتحان کنید ویا هیچ آشنایی با توسعه برنامه های تک صفحه ای ندارید و می خواهید تازه شروع کنید با توجه به ویژگی های بیان شده حتما VueJS را امتحان کنید.

منابع آموزشی
مستندات آموزشی VueJS
کتاب Vue Handbook
فیلم های آموزشی


امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.