اگر شما برنامه نویس هستید حتما اسم سایت استک اورفلو را شنیده اید. استک اورفلو مشهورترین و پربازدیدترین سایت پرسش و پاسخ در حوزه برنامه نویسی است. این سایت توسط جف اتوود و جویل اسپولسکی در سال 2008 ساخته شده است . ستک اورفلو خود را اینگونه معرفی می کند:
Stack Overflow is a question and answer site for professional and enthusiast programmers. It's 100% free, no registration required
"استک اورفلو یک سایت پرسش و پاسخ برای برنامه نویسان حرفه ای و علاقمند است. استفاده از این سایت صد در صد رایگان و بدون نیاز به ثبت نام است."
مهمترین حسن استک اورفلو تعداد زیاد کاربرانش است که از سرتاسر جهان و با تخصص های مختلف در زمینه برنامه نویسی آماده کمک به شما هستند. درباره تعداد کاربرانی که از این سایت استفاده می کنند به جمله ای که در صفحه اول این سایت دیده می شود بسنده می کنم:
Each month, over 50 million developers come to Stack Overflow to learn, share their knowledge, and build their careers.
"هر ماه بیش از 50 میلیون توسعه دهنده به استک اورفلو می آیند تا بیاموزند، دانش خود را به اشتراک بگذارند و شغل خود را بسازند."
این سایت اعلام کرده در طی ده سال فعالیت سه میلیون کاربر به ۱۶ میلیون سوال ۲۵ میلیون پاسخ داده اند.

این سایت یک سایت پرسش و پاسخ معمولی نیست و دارای ویژگی های جالب توجهی است. که به تعدادی از آنها اشاره می کنم:
یکی از ویژگی های جالب این سایت امکان رای دادن به سوالات، جواب ها و نظرات است که باعث می شود تا سوالات خوب بهتر دیده شوند و زود تر پاسخ دریافت کنند.
این سایت هوشمند است به عنوان مثال هنگام ارسال سوال، سوال های مشابهی که قبلا ارسال شده اند به کاربر نشان می دهد تا از ارسال سوالات تکراری جلوگیری کند.
این سایت به کاربران خود نسبت به سوالات، جواب ها و نظراتی که می نویسند و رای های دیگر کاربران به این سوالات و جوابها، امتیاز ومدال می دهد و این امتیازات و مدال ها در پروفایل کاربران ثبت می شود. این کار باعث تشویق کاربران به فعالیت بیشتر می شود. گفته می شود شرکت های بزرگ حوزه آی تی هنگام استخدام برنامه نویس پروفایل استک اورفلو و امتیازات برنامه نویس در این سایت را مورد بررسی قرار می دهند.

چگونه سوال بپرسیم؟
برای جستجو و دیدن سوالات و جواب هایی که قبلا توسط دیگر کاربران این سایت نوشته شده اند(که در بسیاری موارد مشکل شما را رفع خواهد کرد.) نیازی به حساب کاربری نیست. اما برای پرسیدن سوال جدید باید حساب کاربری بسازید. البته با حساب کاربری گوگل(جیمیل) و فیسبوک هم می توانید به سایت وارد شوید.

برای دریافت پاسخ بهتر و سریعتر نکات زیر را باید رعایت کرد.
  • سوالات کلی نپرسید. مشکلاتی تخصصی را مطرح کنید که هنگام برنامه نویسی با آنها مواجه شده اید.
  • در عنوان سوال و یکی دو خط اول سوال مشکل را به صورت مختصر و مفید مطرح کنید.
  • بعد از مطرح کردن مختصر مشکل، سوال را با توضیحات کامل و جزئیات مطرح کنید.
  • قطعه کدهایی که مشکل در آنها به وجود آمده و خطا هایی که دریافت کرده اید را حتما در توضیحات درج کنید.
  • خروجی مورد نظر خود از کد ها را توضیح دهید.
  • کارهایی را که برای رفع مشکل انجام داده اید را هم بنویسید.
  • و در آخر راه حل درخواست کنید.

امیدوارم مطلب برای شما مفید باشد.